Program 4S – dla Kobiety, która jest Mamą

Projekt Dla Mam zrodził się, gdy sama zostałam Mamą i zaczęłam stawiać pierwsze kroki na drodze macierzyństwa. Najpierw przyszedł do nas nasz pierwszy Syn – Leo w czerwcu 2017 roku, potem nasza Córka – Mia w styczniu 2019 🙂 Więc jestem mamą dwójki maluchów. Poznaję blaski i wyzwania macierzyństwa. Przeszłam już pewną drogę, zintegrowałam różne kwestie wprowadzania w życie takich maluchów (i wprowadzania siebie w ich świat) i chciałabym podzielić się tym, czego się nauczyłam.

Będąc w tej roli zaobserwowałam, jak niewiele można znaleźć wsparcia w tym systemie bycia Mamą w jakim żyjemy. Ogólnie mogłabym to podsumować znanym cytatem, że do wychowania dziecka potrzebna jest cała wioska. I rzeczywiście tak jest. Natomiast żyjemy w takim świecie, że o taką „wioskę” nie jest łatwo.

Moim marzeniem zawsze było stworzyć wspólnotę/osadę, gdzie dzieci mogłyby radośnie biegać i bawić się ze sobą, chłonąc inspirację od różnych osób, mieszkających w takiej wiosce. Tak jak było kiedyś, w plemionach. Taką wioskę, gdzie Kobiety miałyby towarzystwo innych kobiet, wsparcie w czasie ciąży, porodu, połogu i potem jak już zaczynają być mamą 24/7. Taką wioskę, gdzie Mężczyźni mieliby także takie wsparcie od innych mężczyzn. Bo przecież jest to równie ważne, a mężczyźni często są pomijani w tym temacie w ogóle. A przecież dla nich także jest to wyzwanie, całkowita zmiana, która jednym przychodzi z łatwością a innym z wielkim trudem (tak u mężczyzn jak u kobiet)

Całe szczęście, że jest coraz więcej treści dla obojga rodziców. Jednak jak wynika z moich obserwacji i rozmów z Kobietami najlepsze wsparcie daje kontakt z osobą, która przeszła tą drogę i zna „od podszewki” jak to smakuje 🙂 Stąd narodził się mój pomysł o wsparciu mam. I rzeczywiście nawet jak nie byłam jeszcze mamą, miałam dużo kontaktu z mamami i ich potrzebami. A moje własne macierzyństwo wzbogaciło te kontakty, sesje, kręgi. Organizowałam też kręgi stricte dla mam albo przygotowania do narodzin dziecka, czy też, jak to określam, Ceremonie Inicjacji przez poród. Bo tak to postrzegam. Jest to w pewien sposób rytuał przejścia z jednej tożsamości w kompletne inną, nieznaną i później następuje poznawanie siebie samej (lub siebie samego w przypadku Mężczyzn – Ojców) na nowo.

Dlatego moja propozycja do wszystkich mam, które potrzebują wsparcia w tych pierwszych latach macierzyństwa. Napisz, porozmawiajmy:

karen.nowicz@protonmail.com

Szczęśliwa Mama – Szczęśliwe Dziecko – Szczęśliwa Rodzina – Szczęśliwe Społeczeństwo